MEB Ücretsiz Diyor Okullar 980 Lira Katkı Payı İstiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı’na göre, ücretsiz olması gereken ancak İzmir Valisi Süleyman Elban onayıyla, anaokullarında “özbakım süreçlerini desteklemek için katkı payı” alınacak.

980 LİRAYI BULABİLİR

İl Milli Eğitim Tespit Komisyonu’nun kararına göre 2024 yılında velilerden aylık 375-980 TL arasında değişen “katkı payı” alınacak.

“Milli Eğitim Bakanlığı Okun Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde değişiklik yapılması nedeniyle ilgi yönetmeliğin 67. Maddesinde ‘Okul öncesi eğitim hizmeti resmi okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsizdir. Ancak okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların okulda geçirdikleri süredeki temel ihtiyaçlarını, öz bakım süreçlerini ve eğitim programının uygulanmasını desteklemek amacıyla katkı payı alınır. Alınacak bu ücret tespit komisyonunca nisan ayında tespit edilir’ denilmektedir. Söz konusu yönetmeliğin geçici madde 2-1.fıkrası hükümleri ve ilgi (b) komisyon kararlarının ilgi (a) yönetmelik doğrultusunda 2023/2024 eğitim öğretim yılında ilimizde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanması müdürlüğümüzce uygun görülmektedir.”

YEMEKSİZ 600 LİRA

Valilik yazısında “ilgi” olarak yer alan Okulöncesi Eğitim Kurumlarında Katkı Payı Tespit Komisyonu Tutanağı” da 20 Ekim 2023’te düzenlendi. MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 17 Ekim 2023 tarihli yazısı üzerine komisyonun toplandığı belirtilen yazıda, İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi, yardımcısı İbrahim Doğru ve Milli Eğitim Şube Müdürü Nedim Sıtkı Şatır’ın imzası bulunuyor. Oybirliğiyle alınan bu karara göre; 2023-2024 döneminde aylık ücretler resmi bağımsız anaokullarında; yemeksiz 600 TL, yemekli ise 980 TL olarak belirlendi. İlkokul, ortaokul ve lise bünyesindeki anasınıflarında ise bu aylık ücretler 375-750 TL olarak belirlendi. Mesleki ve teknik Anadolu lisesi bünyesindeki uygulama sınıflarının aylık ücreti de 600 ila 980 TL olacak.

Döner sermayeli okullarda ise oluşan başka gider olduğunda bunu da okul komisyonları belirleyerek bu aylık ücretlere ilave edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x