Emekliler ayağını çekti, kahvehanelerde işler durma noktasına geldi

Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, girdileri artan kahveci esnafının evine ekmek götüremediğini bu nedenle iş yerlerini satarak bir başkasının emrinde çalışmak zorunda kaldığını açıkladı.

Her geçen gün maliyetlerinin arttığını, çaya, şekere, elektriğe, doğalgaza, kiralara, vergilere zam yapıldığını ve kahveci esnafının artık bu giderleri kaldıramayacak duruma geldiğini ifade eden Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, kendilerini bekleyen kışı bu şartlarda geçirmelerinin imkansız olduğunu söyledi.

Artan hayat pahalılığı nedeniyle insanların kahvelerden uzaklaştığını belirten Başkan Çoban, “Bu kış çok sayıda esnaf dükkanını satacak. Kahvecilerin en sadık müşterileri olan emekliler de artık kahveleri terk etti. Emeklilerimiz vardı, bize de katkıları oluyordu. Emeklilerin gideceği sosyal bir yer yoktu. Geliyorlardı çay içiyorlardı, televizyon izliyor, sohbet ediyorlardı. Emekli maaşlarının kendilerine yetmediğini belirten emekliler, ayaklarını kahvelerden çekti. Aldıkları maaşlar kendilerine yetmiyor, kahveye bütçe ayıramıyorlar, dolayısıyla da gelmiyorlar” dedi.

‘ELİMİZ TİTREYEREK DOĞALGAZI YAKIYORUZ’

Kış aylarında hem müşterilerin azaldığını hem de masraflarının katlandığını vurgulayan Kahveciler Oda Başkanı Çoban konuşmasına şöyle devam etti:

“İğneden ipliğe her gün zam geliyor. Çaya gelen son zamlar esnafımızın belini tamamen büktü. Bizler gelen zamları tam anlamıyla fiyatlarımıza yansıtmıyoruz. Kış geldi, masraflarımız iki katına çıktı. Kış aylarında müşterilerimiz de azalmakta. Elimiz titreyerek doğalgazımızı yakmaya başladık.

Kullandığımız malzemelere de orantısız zamlar geliyor. Temizlik malzemesinden tutun suya, sodaya, meşrubata da zam yapılmakta. Türk halkının bir alışkanlığı vardır. Yorgunluklar çayla atılır, muhabbetler çayla yapılır. Çayı gariban da içiyor, herkes içiyor ama bizim alışkanlıklarımıza bu şekilde çok zarar veriyor. Tabii ki muhabbetlerde çay ikramları oluyordu kahvelerde. Maalesef çay ikramları da kalktı.”

“ESNAFIN YÜZDE 80’İNİN İŞİ BOZUK”

Eskişehir’de bine yakın üyeleri bulunduğunu belirten Oda Başkanı Zeki Çoban ise esnafın yüzde 80’inin işinin iyi olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Odamıza kayıtlı üyelerin yüzde 80’inin işi bozuk. İşletmelerinden para kazanamıyorlar. Baktığınızda işleri iyi olan yüzde 20 üyemiz yoktur. Herkes çok sıkıntılı. Üyelerimiz için bu kış çok sert geçecek. Kahvelerini satanlar olacak. Çoğu insan şu anda da kahvelerini satarak borçlarını ödeyip kurtuluyorlar. Başka yerlere işçi olarak çalışmaya gidiyorlar.

Eskiden bir kahveyi çalıştıran esnafımız 30 sene, 40 sene devam ederdi. Maalesef şu anda kahve sahipleri aradığını bulamıyor. Öyle kahvelerimiz var ki senede 5 sefer el değiştiriyor. Bir arayış içindeyiz. Esnafımız çay ocağını veya kahvesini sattığı anda Bağ-Kur, sigorta, vergi ve çeşitli borçlarını ancak ödüyor. Çoğu esnafımız da birikmiş kira borçlarını ödemek için ya malzemesini satıyor ya malzemesini bırakıp gidiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x