Taşlardan Deniz Kabuklarına Kadar İnsanlar Tuvalet Kağıdından Daha Önce Ne Kullanıyordu?

Hepimizin kullandığı tuvalet kağıtlarının aslında oldukça kısa bir tarihe sahip olduğunu söylesek şaşırır mıydınız? Bu basit gereksinimler aslında sadece birkaç yüzyıl önce keşfedildi ve tuvalet kağıdından önce insanlar taşlardan yapraklara kadar oldukça ilginç malzemeler kullanıyordu.

Kaynak: https://www.historyextra.com/period/a…

Tuvalet kağıdı, insanlık tarihinin büyük bir kısmında aslında bulunmuyordu ve bu yüzden temizlik için insanlar çeşitli malzemelerle idare etmek zorunda kaldı.

Yapraklar, çimler ve yosma gibi doğal malzemeler oldukça sık kullanılsa da talaş kullanıldığı da oluyordu.

Bolca su bulunan bölgelerde su ve daha soğuk karlı bölgelerde ise kar kullanıldığı da oluyordu.

Sıcak bölgelerde ise kum kullanmak oldukça yaygın bir uygulamaydı.

Orta Doğu ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde ise, insanlar sol ellerini kullanıyor ve daha sonra bolca su ile yıkıyordu.

Bildiğimiz anlamda tuvalet kağıtlarının en eski örnekleri ise belki de eski Romalıların kullandığı ucunda sünger bulunan çubuklardı.

Eski Yunanlılar tuvaletlerinde kil veya çömlek parçaları kullanırken, Romalılar toplu tuvaletlerinde bir süngerin üzerine takılı bir çubuğu paylaşıyorlardı. Daha sonrasında bu çubuk, bir kova tuzlu su veya sirke solüsyonunda durulanıyordu.

Daha kolonileşmemiş Amerikan medeniyetlerine bakarsak, mısır koçanını sadece yemek için kullanmadıklarını söyleyebiliriz.

Bazı toplumlarda, zenginlerin tercih ettiği temizlik malzemesi ise bez, yün, dantel ve kenevir gibi malzemeler olurken, fakirler ise her şeyi kullanıyordu.

Taşlar, deniz kabukları, meyve kabukları ve kürk gibi birçok seçim vardı.

Kağıdı keşfedenlerin Çinliler olduğunu düşünürsek kağıdın tuvaletteki faydalarını ilk görenlerin Çinliler olduğu sürpriz olmayacaktır.

Eski kayıtlara göre MS 589 yılında, Yan Zhitui adlı bir memurun, ‘tuvalet amaçları’ için Konfüçyüsçülüğün Beş Klasik eserinden veya bilgelerin isimlerinin yazılı olduğu herhangi bir kağıdı ‘kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin!’ dediği bir metin de bulunur.

Ancak tuvalet kağıdının gerçekten yaygınlaşması daha yüzyıllar sonraydı.

İnsanlar çoktan eski dergileri kullanmaya başlamıştı, ama 1857’de New Yorklu girişimci Joseph Gayetty, ilk ticari olarak paketlenmiş tuvalet kağıdını satmaya başladı.

‘Medicated Paper’ olarak pazarlanan bu tuvalet kağıdı, tekli yapraklarda aloe vera ile infüze edilmişti ve hemoroitleri tedavi etmek için kullanılırdı.

Her yaprağın üzerinde yaratıcısı olan Gayetty’nin adı vardı, ancak neden adını tuvalet kağıdına yazdırmak istediği oldukça sorgulatıcı.

Tuvalet kağıdının rulolar halinde gelmesi ise yirmi yıl kadar sürdü.

Böylece hepimizin bildiği tuvalet kağıtları hayatımızın bir parçası haline geldi.

Bu kadar sık kullandığımız bir ürünün aslında oldukça kısa bir tarihe sahip olması şaşırtıcı değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x