Süper Lig’de şampiyonluk primi eşit dağıtılsın önerisi

Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor ile Başakşehir, Süper Lig’de şampiyonluk priminin eşit dağıtılması önerisine onay verdi. Galatasaray karşı çıktı. TFF başvuruyu kabul ederse ligdeki her bir kulübe 11’er milyon TL ödenecek.

1959 öncesi şampiyonluklar ile yıldız hesabının çok konuşulduğu bir dönemde Süper Lig ekiplerinden ilginç bir hamle geldi. Son Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında, Süper Lig’de şampiyon olan takımlara verilen ‘şampiyonluk payı’nın ligdeki 20 kulübe eşit olarak dağıtılması gündeme geldi. Başını Anadolu ekiplerinin çektiği bu grup, artan döviz kuru, deprem felaketinin etkileri ve ekonomik kriz nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini anlattı. Yapılan sunumda yayın havuzundan ödenen şampiyonluk primlerinin iki sezon boyunca tüm kulüplere eşit olarak dağıtılması halinde biraz olsun rahat nefes alınacağı ifade edildi.

Bunun için feragatname imzalaması istenen şampiyonlardan Başakşehir, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor teklifi kabul etti. Sadece Galatasaray bu öneriye karşı çıktı ve uygulamanın mevcut şekilde devam etmesini istedi. Önerinin kabul edilmesi halinde bu sezon ligdeki 20 kulübe yaklaşık 11’er milyon TL ödeme yapılacak.

En büyük pay Galatasaray’ın

Hatırlanacağı gibi beİN Sports’un kulüplere yaptığı yayın ödemesinin bir bölümü, şampiyonluk primi adı altında, Süper Lig’de şampiyonluk yaşamış altı kulübe, şampiyonluk sayısına göre bölüştürülüyor. Başakşehir, Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor geçen sezon toplam yaklaşık 187 milyon TL kazandı. Bu, şampiyonluk başına 2.8 milyon TL demek. En büyük payı, 64.4 milyon TL ile 23 şampiyonluğu bulunan Galatasaray aldı. Yeni sezonda şampiyonluk başına ödenmesi gereken rakamın 3 milyon TL’yi aşması bekleniyor.

6 kulüp resmen başvurdu

Süper Lig ekipleri TFF’ye resmi dilekçelerle başvurmaya başladı bile… Taleplerini resmileştiren ilk kulüpler Antalyaspor, İstanbulspor, Sivasspor, Karagümrük, Kasımpaşa ve Konyaspor oldu. Dilekçelerde, şampiyonluk priminin tüm kulüplere eşit olarak dağıtılması istendi. (Sözcü)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x