Hong Kong Düzenleyicileri bankalar ile kripto şirketlerini bir araya getirecek

Investing.com – Hong Kong, kripto varlıklar için bir merkez olma amacına yönelik yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. 

Hong King düzenleyicilerinin son hamlesi, kripto şirketlerinin finansmana kolay erişebilmesini sağlamak. Bunun için kripto şirketleri ve bankalar ile toplantılar yapacak olan düzenleyiciler, kripto sektörü ile geleneksel finans şirketlerinin birlikte çalışabilirlik yollarını değerlendirecek. 

Bloomberg’in haberine göre ilk toplantı 28 Nisan’da Hong Kong Para Otoritesi’nde gerçekleştirilecek. Toplantıya sabit kripto para birimleri ile kripto borsalarını denetleyen iki kurum olan HKMA ve Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu ev sahipliği yapacak.

Çin Anakarasında özerk bir bölge olan Hong Kong, kıtada yıllardır devam eden kripto yasaklarının ardından geçen yıl önemli bir atılım yaparak özerk bölgenin kripto varlıklar ve gelişmekte olan sektör Web3 çin bir merkez olma planlarını ortaya koydu. O günden bu yana Hong Kong’da güvenli ve elverişli bir kripto ekosistemi oluşturulması adına çalışmalar hızla devam ediyor. 

Güvenlik önemlerinin ön planda tutulduğu şehirde şu an katı düzenlemelerden dolayı kripto şirketleri, bankacılık hizmeti almakta zorlanıyor. Bunun yanında hafta başında Bloomberg, Çin bankalarının Hong Kong kripto girişimleriyle çalışmak için temasta bulunduklarını raporladı. 

ABD’de kripto piyasasına yönelik baskılar her geçen gün artarken Asya bölgesinden sektörü destekleyen haberlerin gelmesi, kripto şirketlerinin olası bir göç dalgasında Asya’da konuşlanmasını sağlayabilir. Hong Kong başta olmak üzere Asya’daki bazı ülkelerin kripto sektörüne yönelik dostça yaklaşımları, geçtiğimiz aylarda ABD’li girişimlerinde de dikkatini çekti. Yapılan bazı yorumlar arasında bir sonraki boğa döneminin Asya’dan başlayacağı görüşü ortaya atılırken yılın ilk ayından bu yana Çin merkezli altcoin’ler yoğun talep gördü.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir