Deprem bölgesinde bu hafta yer yer yağış görülecek

7.7 ve 7.6 Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Elazığ, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa’da bu hafta beklenen hava durumuna ilişkin tahminler paylaşıldı.

Sıcaklıklar 18-20 derece arasında değişecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden uzman Fevzi Burak Tekin, önümüzdeki 3 gün boyunca deprem bölgesinde günün en yüksek sıcaklığın 18 ile 20 derece arasında değişeceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

Yer yer sağanak olacak

Deprem bölgesine baktığımızda hafta sonuna kadar deprem bölgesinde yer yer sağanak göreceğiz. An itibarıyla yağışın kuvveti hafif ve orta düzeyde olacak. Özellikle hafta sonuna kadar baktığımızda Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Hatay ve Kilis’te yağışları görmek mümkün olacak. Adana, Diyarbakır ve Şanlıurfa ise parçalı ve az bulutlu olacak.

Gece hava eksilere düşmeyecek

Tekin, hafta sonu deprem bölgesinde yağış beklemediklerini belirterek, şöyle devam etti:

Gece sıcaklıkları ise deprem bölgesinin kuzeyinde Malatya, Elazığ ve Diyarbakır’da 2 ile 4 derece arasında seyrederken, yer yer güneye indiğimizde günün en düşük sıcaklıkları 8-9 derecelere kadar çıkacak. Hava sıcaklıkları deprem bölgesi başta olmak üzere ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek.

Hafta sonu yeni bir sistem geliyor

Beklenen yağışların genel olarak yağmur cinsinde olacağını dile getiren Tekin, şunları söyledi:

Ülkemiz geneline baktığımızda önümüzdeki 3 gün boyunca yağışları göreceğiz. Parça parça, yer yer ve zaman zaman kendini gösterecek. An itibarıyla kuvvetli yağışlar olmayacak. Çarşamba gününe baktığımızda ülkemizin Batı kesimlerinde, perşembe günü Kuzey ve iç kesimlerinde, cuma günü Kıyı Ege ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun doğusunda yağışları göreceğiz. Genellikle yağışın cinsi yağmur olacak. Bunun dışında hafta sonu yeni bir sistem ülkemizi etkileyecek. Cumartesi günü batı kesimlerde, pazar günü ise bu yağışlı sistem iç kesimlere kadar sokulacak.

Çığ riski var

Tekin, çığ riski uyarısının halen güncelliğini koruduğunu hatırlatarak, “Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’da eğimi yüksek ve yüksek kar birikintisi olan yerlerde çığ riski söz konusu. Buradaki vatandaşlarımızı da çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olmasını istemekteyiz.” ifadelerine yer verdi.

5 günlük tahmin

Öte yandan Meteoroloji’nin 5 günlük hava tahmin raporu da şu şekilde oluştu:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir