Antalya, Yeşil ve Geleceğin Şehirleri Projesi kapsamında pilot il seçildi

Antalya, Dünya Bankası ve İller Bankası iş birliğiyle hazırlanan ‘Yeşil ve Geleceğin Şehirleri Projesi’ kapsamında pilot il seçildi. Proje kapsamında, çevre ve doğa dostu projeleri yaşama geçiren Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle mücadelesine destek verilmesi ve belediyenin bu yönde teknik kapasitesinin artırılması amaçlanıyor.

Dünya Bankası Sürdürülebilir Şehirler Küresel Platform yöneticisi Xueman Wang, İller Bankası Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı’nın teknik uzman Fırat Sevilgen ve Ayfer Karaalp ile Dünya Bankası’nın kentsel kalkınma uzmanı Ahmet Kındap, ‘Yeşil ve Geleceğin Şehirleri Projesi’ kapsamında Konya ile birlikte pilot il seçilmesi dolayısıyla Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i ziyaret etti. Ziyarette, proje kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak iş birliği çalışmaları ele alındı. İklime dirençli, çevre ve doğa dostu bir Antalya için iş birliği ile yürütülecek çalışmalar planlandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ve iklim değişikliği hassasiyetine dikkat çeken Başkan Böcek, belediyenin çevre ve doğa dostu çalışmalarıyla bugüne kadar ülke ve dünya çapında 17 ödül aldığını söyledi. Böcek, Başkanlar Sözleşmesi’ne üye olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’nı hazırlayarak 2050 yılı için nötr karbon hedefini deklare ettiğini aktardı. Başkan Böcek, İller Bankası ve Dünya Bankası ile birlikte iklim değişikliği de dahil olmak üzere çevresel anlamda daha yeşil ve güzel bir Antalya için çalışacak olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kenti ziyaret edenlerle birlikte 25 milyon misafirin havası, suyu, arıtması, yolu, altyapısı, temizliği ile ilgilendiğini söyleyen Başkan Böcek, “Gelecekle ilgili yeşili, doğayı, çevreyi korumak önemli. Bundan sonra da hem İller Bankası hem Dünya Bankası ile birlikte iklim değişikliği dahil olmak üzere çevresel anlamda daha yeşil ve güzel bir Antalya için hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.

Antalya ile ilgili uzun süredir çalıştıklarını belirten Dünya Bankası’nın kentsel kalkınma uzmanı Ahmet Kındap ise bugüne kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi ile birçok başarılı proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni projede de Antalya’nın pilot illerden biri seçilmesinden mutluluk duyduklarını belirten Kındap, şöyle konuştu:

“Yeni bir uygulamaya başladığınız zaman bu konuda hazırlıklı olunması, kapasitenin ve isteğin olması bizim için çok önemli. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle ilgili başarılı çalışmaları var. ASAT ve ALDAŞ’tan da güzel sunumlar aldık. İklim değişikliğiyle mücadele, iklim değişikliğine adaptasyon sadece tek bir sektörle olmuyor. Belediyemizin diğer birimlerinin de sürece entegre olması bizim için çok önemli.”

Ziyaretin ardından Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı Cem Oğuz, Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Demir, ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, ALDAŞ Genel Müdürü Kıvanç Kuzay’ın da katılımıyla Dünya Bankası ve İller Bankası heyetiyle teknik ayrıntıları içeren toplantı yapıldı. Toplantıda, iş birliği ile yapılacak çalışmalar planlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x